default-logo

PASAPORT

pasaport

Pasaport süresi gezi tarihinde en az 6 ay geçerli ve  yaprakları yırtık yada yıpranmış olmamalıdır.

Pasaport resimli sayfanın olduğu 2 sayfanın kopisinin kaybolma ihtimaline karşı ayrı bir yerde  bulundurulmasını öneririz.

Pasaport, vize vs tüm evraklar bulunsa bile ÜLKENİN PASAPORT POLİSİ girişi reddetme hakkına sahiptir.

Turlar sırasında ülke değiştirileceği zaman, tek günlük tur şeklinde dahi olsa pasaportlar yanımızda bulundurulmalıdır. Pasaport kontrolu olabilir.

!!OHAL kapsamında yurtdışına çıkışlarda devlet kurumunda çalışanlardan bazı evraklar istenmektedir.

Devlet kurumunda çalışan Bordo , Gri ve Yeşil Pasaport Sahipleri

Çalıştıkları resmi kurumdan , ziyaret tarihlerinde yurtdışına çıkılmasında bir sakınca olmadığına dair , yazı almaları gerekmektedir . Eş veya çocukla seyahat ediliyorsa onlar içinde aynı yazı olmalıdır . Alanda biniş kartı alındıktan sonra pasaport kontrolü öncesi , güvenlik bakosuna müracaat edilerek bu yazı ve kurum kimliği gösterilerek biniş kartı üzerine serbest damgası alınıp daha sonra pasaport kontrolüne geçilecektir. Her çıkış için ayrı izin gerekmektedir.

 


ÇIKIŞ FONU

cikis

Havalanında pasaport polisi, çıkış fonu yatırıldığına dair belge isteyecektir.  Alanda kuyruk olabileceği sebebiyle,  tüm banka şubelerine ödenebilmekte olduğunu hatırlatmak  isteriz.


TELEFON

telefon

Hatlarınızı yurtdışı görüşmelere açmanızı ve her operatörde ayrı kuralları olan  uygun fiata görüşme yapmanızı sağlayacak yurtdışı paketlerden almanızı tavsiye ederiz.

Kaybolma riskine karşı her misafirimizde, mutlaka en azından acil durumlarda kullanmak üzere yurtdışı görüşmeye açılmış bir mobil telefon olmalıdır.


UÇAK YOLCULUĞU

ucak

Uçak biletinizin yanınızda olması ve pasaport polisi talep ettiğinde gösterilmesi gerekeceğinden acentanızdan mutlaka talep ediniz.

Bagaj hakkı denizaşırı olmayan uçuşlarda genellikle 22 kg tek bagaj ve kabin içine max 8 kg yine tek çantadır.

Kabin içine alacağımız çantada 100 ml yi aşan sıvı yada krem  olmamalıdır. 100 ml yi aşmayan 10 adet sıvı olabilir. Ayrıca kesici,yanıcı  ve delici aletlerde kabul edilmez.

Gümrüksüz mağazalardan alınan sıvılar uçağa alınabilir fakat aktarmalı uçuş yapıyorsak aktarma alanında ,önceki havaalanı gümrüksüz mağazalardan alınan sıvılar güvenlik kontrolundan geçemez.

Uçakta istediğiniz  yerlere oturabilmek için internet check in yapmanız  yada alana erken gelmeniz gerekmektedir. Gurup biletleri  bazen internet check in e izin vermeyebilir.

İstanbul dışından gelen misafirlerimizin uçaklarda gecikme olabileceğini düşünerek 1 gün önceden gelmelerini tavsiye ederiz. İçhatlarda olabilecek gecikmeler nedeniyle uçağın kaçırılması durumunda aynı şirket olmadığı takdirde ,her 2 şirkette sorumluluk almayacaktır. Yine aynı şekilde dönüş yolculuğunda  uçuş  saatlerinde olabilecek gecikmeleri düşünerek yakın saatlerde bağlantı almamanız uygun olur.

Ayrı ayrı alınan bağlantı uçuş biletleri varsa, havayolu şirketi aynı olduğu takdirde, bilet numarası ve uçuş numarası ile son varış noktası biniş kartıda alınabilmektedir.

Uçak klima sebebiyle serin olabilmektedir. Hafif bir kazak gerekebilir.


OTOBÜS

Hareket halindeyken kesinlikle ayağa kalkılmaması gerekmektedir. Çok ciddi sakatlıklara yol açabilir. Tamamen park edip durduktan sonra kalkabiliriz.

Otobüs yolcukluları sırasında öğle yemekleri bazen  gecikebileceği sebebiyle  molalarda yemek üzere  fındık fıstık gibi kuruyemiş bulundurulması faydalı olur.

Otobüslerde genel olarak yemek ve içmek yasaktır.Ancak birçok sofor suya müsaade etmektedir. Cay, kahve, kola gibi içeçekler döküldüğünde leke yapabileceği ve  birlikte yolculuk yaptığımız misafirlerimizin rahatsız olabileceği sebebiyle koku yapabilecek sandviç, meyve vs gibi yiyeceklerin otobus içinde tüketilmemesini rica ederiz.

Otobüs klimaları özellikle kalabalık guruplarda ancak 20 dk da gerekli sıcaklığı sağlayabilmektedir. Klima 22 C ye sabitlendiği halde üşüyen bazı misafirlerimiz olabilmektedir.Isıyı daha fazla arttırmak araç tutması riskini  arttıracağı için kolay üşüyen misafirlerimize  otobuste kullanmak üzere hafif kazaklar tavsiye ediyoruz. Genelde otobusun arka tarafı öne göre daha serin olur.

Tüm misafirlerimizin en ön sıralara oturabilmesi için bir gün öne oturan misafirlerimiz sonraki günlerde arka sıraları tercih ederse memnun oluruz.

Ayrıca yine önce gelen misafirlerimizin istediği yere oturabilmesi için koltuklara yer tutma amacıyla eşya bırakılmaması önemle ricamızdır.

Otobüsleri kullanan şöförlerimiz oldukça ağır bir iş yapmakta ve gün içinde yorulmaktadır, hepimizin güvenliği açısından onların istirahat saatlerini en iyi şekilde geçirebilmeleri için otobüs park ettikten sonra şöförden bagajdan çanta, araçta unutulan eşya gibi sebeplerle tekrar otobüse dönmesini istemeyecek şekilde organize olmanızı istirham ederiz.

Otobüs şöförlerimizin iş tanımında otobüsün temizlenmesi yoktur. Bu sebeple çöplerimizi mümkün olduğunca otobüs dışında çöplere atmamız, hepimizin temiz bir otobüs içinde daha rahat yolculuk yapmasına yardımcı olacaktır.

Turistik turlarda tüm dünyada mevcut gelenek  olarak,  gezi sonunda şöföre bahşiş toplanmaktadır.  Bahşiş  miktarı sizlerin  takdirinde olup, genel olarak kişibaşı günlük 1-2 euro gibi bir tutar makuldür. Şöförler oldukça ağır bir iş gerçekleştirmekte ve maaşları oldukça düşüktür. Bir anlamda  bahşiş için çalışmaktadırlar.


OTELLER     

Gold star

Manyetik oda anahtarları cep telefonu yanında tutulursa manyetizma bozulur ve anahtar kapıyı açmaz, tekrar lobiye inip düzeltme yapmanız gerekir.

Aynı oda da 3 kişi kalacak misafirlerimiz için 3. Yatak diğerlerine göre daha küçüktür.

Sigara içilmez otel odalarında sigara içildiği tespit edildiği takdirde 200 euro gibi yüksek cezalar ödenmek zorunda kalınmaktadır. Bazı otellerde çok hassas sensörler bulunmaktadır.

Otel telefonlarından arama yaparsanız çevirmeye başladığınız andan itibaren yazar, meşgul olsa ve görüşme olmasa dahi ödemek gerekir.

Minibarlardaki içecek ve yiyecekler oldukça pahalı  ücretli olup, masaların üzerindekiler eğer üzerlerinde complimentary yada free yazıyorsa ücretsizdir.

Açık büfe  kahvaltı ve yemeklerde  restoran içinde yemek içmek sınırsız olmasına rağmen, herhangibir yiyeceği yarısı yenmiş dahi olsa restoran dışına çıkarmak kabul edilmez.

Otellerde bulunan ücretli TV kanallarıda yine oda numarınızı girdiğiniz  anda tam günlük ücreti yansıtacaktır.

Otel duşları ve küvetlerinin özellikle  rezervuar bölümleri mantar açısından risk taşımaktadır, terlik kullanılması uygun olur.

Bizler her sabah resepsiyona uyandırma saatleri veriyor olmamıza rağmen uyandırmalara güvenmeyip kendi saatlerinizi kurmanızı rica ederiz. Genel olarak uyandırmalar hareket saatinden 90 dk öncesine verilmektedir.

Tur programlarımız yoğun olduğundan unutulan eşyalar için otele geri dönmemiz çok büyük ihtimalle mümkün olmayacaktır. Bu sebeple otelden ayrılmadan oda ve banyoyu son kez kontrol etmenizi rica ederiz.


SEYAHAT SİGORTALARI

saglik

1-) Seyahat Sağlık Sigorası

Sadece yurtdışında oluşan rahatsızlıklar için geçerli olup, daha önceden mevcut bir rahatsızlıkla ilgili yapılan tedaviler kapsam dışıdır. Yurtdışındaki sağlık kuruluşundan hizmet alınıp , alınan hizmetle ilgili olarak yazdırılan ayrıntılı fatura , Türkiye’ye dönüldüğünde , sigorta şirketine ibraz edilerek bedelinin talep edilmesi gerekmektedir.

Seyahat sağlık sigortası yaptırmak isteyen misafirlerimiz AYF GROUP Sigorta Bayrampaşa 0212 673 63 63 den yaptırabilirler.

2-)  Seyahat Bedeli Sigortası

Yurtdışı ve Yurtiçi geziler için önceden ödenen seyahat bedelleri , tura gidilememe durumuna karşı sigortalanabilmektedir. Bu sigorta bedeli , yurtdışı turlar için , 1000-2000 USD’lik turlara 20-40 Euro , 8 günü geçmeyen yurtiçi turlar için , 100-700 Euroluk turlara 5-15 Euro arasında değişmektedir.

Gezi bedelinin %75’inin sigorta tarafından geri ödenebileceği durumlar , geziye engel rahatsızlıklar için hastane raporu , 1. derece akraba vefatı , doğal afetlerde ev yada işyerinin hasar görmesi , işten çıkarılma yada şehir dışına tayin , sigorta tarihinden sonra ilk 8 hafta içinde öğrenilen gebeliktir .

Seyahat bedeli sigortası yaptırmak isteyen misafirlerimiz ERV Sigorta Beyoğlu 0212 373 06 06 dan yaptırabilirler.


PRİZLER

Otellerde genellikle  ülkemizdeki  fişlerin uyum sağlayabileceği  en az bir priz bulunmakla beraber iki yassı uç ve 3lü priz bulunan bir adaptör bulundurulması her zaman tavsiye edilir.


ALAN BULUŞMALARI

Atatürk Havaliman? Resimleri

Yolculuk öncesi, uçağa biniş kartını aldıktan sonra pasaport polisinden geçmeden mutlaka tüm misafirlerimiz ile tanışmak isteriz.

Gidilecek ülke havaalanlarında lavobo ihtiyaçlarımızı giderdikten sonra çantalarınızı banttan almanızı tavsiye ediyoruz.. Son misafirimiz çantasını aldıktan sonra hızlıca otobusumuze geçeceğiz.


EXTRA TURLAR

İlgili otobüs, bilet, masa vs rezervasyonları erkenden yapıp yer olmaması gibi bir problemle karşılaşmamak için mümkün olduğunca erken karar vermenizi rica ediyoruz. En ideali turlarımızla ilgili tüm merak ettiklerinizi uçak yolculuğumuz sırasında sormanız ve ilk gün tercihlerinizi bildirmenizdir.

Yurtdışında çalıştığımız acentalar bizler katılım sayısını bildirdikten sonra iptal etmemize izin vermemektedir.

Biletli ziyaretlerde içerde bilet kontrolü olabileceği sebebiyle  ziyaret bitene kadar bileti saklamanızı tavsiye ederiz.


GÜMRÜKLÜ MALLAR

Ziyaret edilen ülkelerden ve türkiyede gümrüksüz mağazalardan alınabilecek gümrüklü ürün   miktarları kişibaşı   2lt alkollü içecek,( 1lt yüksek alkollü ve 1 lt şarap gibi) 3 karton sigara, 2 kg çikolata, 5 şişe parfüm şeklindedir. Bu miktarı geçen ürünleri gümrük polisi çıkış kapısında alabilir.


GRUP GEZİLERİ

Gezi sırasında gurubu kaybederseniz yada kaybolduğunuzu düşünürseniz lütfen yer değiştirmeden olduğunuz yerde kalıp bizlere ulaşmaya çalışınız.

Ülkemizde 20 Temmuz 2016 tarihinde ilan edilen OHAL’in; seyahat engeli yaratıp yaratmadığı, dikkat etmeniz gereken noktalar ve bu durumun yurt içi/yurt dışı seyahat planlarınızı nasıl etkileyeceği konusunda kafanıza takılan ayrıntıların cevabını aşağıda bulabilirsiniz:

OHAL Döneminde Yurt İçi Seyahatleri

  • Kimliğinizi her daim yanınızda taşıyın. Üstte de belirttiğimiz gibi denetim ve kontrollerin sıklaştığı bu dönemde kimliğinizi yalnız tatile giderken değil, her an yanınızda bulundurmanız gerekli.
  • Kontroller sebebiyle; havaalanları, otogarlar ve tren garlarında eskiye nazaran çok daha uzun kuyruklar oluşabilir. Bu nedenle yurt içi yolculuklarınızda en az 2-3 saat öncesinden seyahat edeceğiniz noktada bulunmaya özen gösterin.

OHAL Döneminde Yurt Dışı Seyahatleri İçin Havalimanlarındaki Uygulamalar

Geçici bir süre için de olsa tüm kamu çalışanlarının, tüm kademelerdeki askeri personellerin, rektörler ve akademisyenlerin yurt dışına çıkışları kısıtlandı. Yurt dışına seyahat planı olanlar için uygulanan prosedürler aşağıdaki şekilde:

  • Yeşil pasaport sahipleri için havaalanlarındaki denetim artırıldı. Aktif olarak görev yapan devlet memurlarının ve bu kişilerin yeşil pasaport sahibi olan tüm yakınlarının, bağlı oldukları kurumdan aldıkları ”ilgili kişinin yurt dışına çıkışında sakınca yoktur.” ibaresinin yer aldığı ıslak imzalı belgeyi yanlarında bulundurmaları gerekiyor. Yeşil pasaport sahibi emekliler ise vize ihlal bölümünde GBT denetiminden geçtikten sonra, bağlı oldukları kurumdan yurt dışına çıkış izinlerini gösteren ”ilgili kişinin yurt dışına çıkışında sakınca yoktur.” ibaresinin yer aldığı ıslak imzalı belge, emeklilik belgesi, pasaport ve biletlerini yanlarında bulundurmalı.
  • Havaalanlarında aksayan uçuşlar ve artırılan güvenlik kontrolleri sebebiyle en az 4-5 saat öncesinden havaalanında bulunmanız gerekiyor.
  • Özel sektör çalışanları ve normal pasaportlu vatandaşlar; çalıştıkları iş yerine ait bir belge, seyahatleri için iş yerinden izin aldıklarına dair bir yazı ve e-devlet hesaplarından kolayca ulaşabilecekleri ‘SGK bildirim 4A Hizmet dökümü’ belgesini yanlarında bulundurmalı. İşverenlerin ise sahip oldukları iş yeri belgelerini yanlarında bulundurmaları gerekiyor.
  • Bu dönemde bazı hava yolu şirketlerinin, belli ülkelere yapacakları uçuşları değiştirme ya da iptal etme ihtimalleri bulunuyor. Yolculuğunuz öncesinde mutlaka ilgili web sayfalarından ya da telefon numaralarından seyahatinizle ilgili gelişmeleri kontrol edin.
  • Yurt dışına çıkmak isteyen öğrenciler yanlarında öğrenci belgelerini bulundurmalı. Yeşil pasaportlu öğrenciler ise yeşil pasaport sahibi ebeveyninin bağlı olduğu kuruma ait belgenin kopyasını yanlarında bulundurmalı.
  • Herhangi bir yerde çalışmayan vatandaşlar sigortasından yararlandığı yakınlarının sigorta dökümlerini; emekli ya da bağkura bağlı olanlar ise sigorta dökümlerini yanlarında bulundurmaya özen göstermeli.
  • Asker emeklilerinin GBT’si için ayrı bir bölümle iletişime geçiliyor ve araştırma sonucunda herhangi bir sorun çıkmazsa uçuşlarına izin verilmekte.
  • Gürcistan ve KKTC’ye gidecek vatandaşlar yukarıdaki evrakları yanında bulundurduğu sürece nüfus cüzdanları ile geçiş yapabilirler.

OHAL Döneminde Yurt Dışı Seyahatleri İçin Gemi Limanlarındaki Uygulamalar

Gemi seyahatlerinde yolcuların yanlarında bulundurmaları gereken evraklar ve uygulanan prosedürler aşağıdaki şekilde;

· Bordo (normal) pasaport sahibi yolcuların yurt dışına çıkışlarında bir sorun bulunmuyor. Misafirler, SGK sorgulaması yapıldıktan sonra devlet memuru olmamaları halinde yurt dışına çıkabiliyor. Dolayısı ile bu sorgulama sürecinin daha hızlı yapılabilmesi için misafirlerimizin SGK sicil kayıtlarını yanlarına almaları öneriliyor.

· Aktif çalışan devlet memuru olan yolcuların yurt dışına çıkabileceğine dair izin kağıtlarını ve SGK kayıtlarını yanlarında bulundurmaları gerekiyor.

· Emekli devlet memuru yolcular ise kurumlarından yazı alarak yurt dışına çıkabiliyor. Yolcuların emekli kartlarını yanlarında bulundurmaları gerekiyor.

· Asker emeklisi yolcuların GBT’si için ayrı bir bölüm ile iletişime geçilerek yapılan araştırma sonucunda herhangi bir sorun çıkmaz ise yurt dışına çıkışlarına izin veriliyor. Bu yolcuların yanlarında SGK dökümünün olması isteniyor.

· Yeşil pasaport sahibi yolcuların aktif görevde ise yurt dışına çıkmak için SGK hizmet dökümü ve çalıştıkları kurumdan izin kağıdı almaları gerekiyor.

· Ev hanımı olan yolcuların yanlarına herhangi bir evrak almasına gerek yoktur.

· Öğrenci olan yolcuların okullarından alınan öğrenci belgelerini ve öğrenci kimlik kartlarını yanlarında bulundurmaları gerekiyor.